The Cisco Nexus 9348GC-FXP Switch is a 1RU switch that supports 696 Gbps of bandwidth and over 250 mpps. The 48 1GBASE-T downlink ports on the 9348GC-FXP can be configured to work as 100-Mbps, 1-Gbps ports. The 4 ports of SFP28 can be configured as 10/25-Gbps and the 2 ports of QSFP28 can be configured as 40- and 100-Gbps ports. The Cisco Nexus 9348GC-FXP is ideal for big data customers that require a Gigabit Ethernet ToR switch with local switching.
Cisco Nexus 9300 9348GC-FXP 48 Ports Manageable Ethernet Switch
Cisco Nexus 9300 9348GC-FXP 48 Ports Manageable Ethernet Switch – 3 Layer Supported – Modular – Optical Fiber, Twisted Pair – 1U – Rack-mountable – 1 Year Limited Warranty
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 48 ports
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Supports optical fibre cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
Out of stock
£5,643.82 Exc. VAT / £6,772.58 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | N9K-C9348GC-FXP |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco Nexus 9348GC-FXP Switch is a 1RU switch that supports 696 Gbps of bandwidth and over 250 mpps. The 48 1GBASE-T downlink ports on the 9348GC-FXP can be configured to work as 100-Mbps, 1-Gbps ports. The 4 ports of SFP28 can be configured as 10/25-Gbps and the 2 ports of QSFP28 can be configured as 40- and 100-Gbps ports. The Cisco Nexus 9348GC-FXP is ideal for big data customers that require a Gigabit Ethernet ToR switch with local switching. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 9348GC-FXP |
| Product Name | Nexus 9348GC-FXP Ethernet Switch |
| Product Line | Nexus |
| Product Series | 9300 |
| Brand Name | Cisco |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.44 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 43.7 mm |
| Width | 439.4 mm |
| Depth | 500.4 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
|---|---|
| Shared SFP Slot | No |
| Total Number of Expansion Slots | 6.0 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
|---|---|
| Uplink Port | No |
| Stack Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet Network |
Related products
-
Netgear ReadyNAS 3312 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 24 TB HDD – 256 MB Flash Memory Capacity – Intel Xeon E3-1225 v5 Quad-core (4 Core) 3.30 GHz – 8 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £3,697.50 Exc. VAT / £4,437.00 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS RN3138 4 x Total Bays NAS Storage System – Intel Atom C2558 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz – 4 GB RAM – 1U Rack-mountable
Information Technology £565.07 Exc. VAT / £678.08 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS 4312S 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 12 TB HDD – Intel Xeon E3-1245 v5 Quad-core (4 Core) 3.50 GHz – 16 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £4,650.57 Exc. VAT / £5,580.68 Inc. VAT
