The Wide Patch antenna is ideal for wall-mounted deployments, aesthetic consensus installations in low-density applications and wall-mounted or ceiling-mounted below 25 ft in high-density applications. Some example use cases are in vestibules with very high ceilings but few devices connecting and lecture halls where install is close to the users.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Meraki Antenna for Wireless Access Point
Meraki Antenna for Wireless Access Point – 2.400 GHz to 2.500 GHz, 5.150 GHz to 5.875 GHz – 7 dBi – Wall/Ceiling/Pole – Omni-directional
Availability: 4 in stock
Estimated Delivery: Thursday, 23rd April
£336.38 Exc. VAT / £403.66 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
MA-ANT-3-E6
Categories Accessories, Antennas, Unifi Store, Wireless Accessories
UPC/EAN Code:
0810979014522
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | Wireless Access Point |
|---|---|
| Compatibility | Cisco Meraki MR53E Access Point |
General Information
| Product Type | Antenna |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MA-ANT-3-E6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Wide Patch antenna is ideal for wall-mounted deployments, aesthetic consensus installations in low-density applications and wall-mounted or ceiling-mounted below 25 ft in high-density applications. Some example use cases are in vestibules with very high ceilings but few devices connecting and lecture halls where install is close to the users. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | Antenna |
| Brand Name | Meraki |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.17 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall/Ceiling/Pole |
| Height | 275 mm |
| Width | 275 mm |
| Depth | 23.5 mm |
Technical Information
| Directivity | Omni-directional |
|---|---|
| Operating Frequency Range | 2.400 GHz to 2.500 GHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 7 dBi |
Related products
-
Netgear ProSafe ANT2409 Antenna for Wireless Data Network
Accessories £83.59 Exc. VAT / £100.31 Inc. VAT -
Cisco Aironet Antenna for Indoor, Outdoor, Wireless Access Point
Accessories £507.33 Exc. VAT / £608.80 Inc. VAT -
Cisco Aironet Antenna for Indoor, Outdoor, Wireless Access Point
Accessories £575.07 Exc. VAT / £690.08 Inc. VAT


