These reliable and flexible cables offer ultra-low latency for Servers, Storage and Switches short 10 Gigabit uplinks, and come in 1m and 3m lengths.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Netgear AXC767 7 m Twinaxial Network Cable for Network Device, Switch
Netgear AXC767 7 m Twinaxial Network Cable for Network Device, Switch – First End: 1 x SFP+ Network – Second End: 1 x SFP+ Network – 10 Gbit/s
- Active feature for better reliability and ensure maximum productivity
- Experience a simpler way to connect devices with the entire business network
- Fully compatible with network devices
- Twinaxial cable type – for places where up to 10 meters coverage with high-speed data transfer is required
Out of stock
£25.73 Exc. VAT / £30.88 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AXC767-10000S
Categories Accessories, Connector Cables, Hardware Connectivity, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0606449129786
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Cable Length | 7 m |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Features | Active |
| Cable Type | Twinaxial |
| Connector Type on First End | SFP+ Network |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ Network |
General Information
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AXC76710000S |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.co.uk |
| Marketing Information | These reliable and flexible cables offer ultra-low latency for Servers, Storage and Switches short 10 Gigabit uplinks, and come in 1m and 3m lengths. |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Product Model | AXC767 |
| Product Name | 7m Active SFP+ Direct Attach Cable |
| Brand Name | Netgear |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 230 g |
|---|---|
| Product Material | Copper |
Related products
-
APC by Schneider Electric 940-0024 2 m Serial Data Transfer Cable – 1 Each
Accessories £32.04 Exc. VAT / £38.45 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric 3827GY-5 1.52 m Category 5 Network Cable – 1 Each
Accessories £5.60 Exc. VAT / £6.72 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric NBES0305 4.57 m Data Transfer Cable
Accessories £47.62 Exc. VAT / £57.14 Inc. VAT
